O czym należy pamiętać przed wycieczką w góry?

Jednym z najlepszych sposobów na spędzenie wolnego czasu jest spędzenie go w sposób aktywny – na przykład wyjeżdżając w góry. Wędrówki górskimi szlakami są dobrym sposobem nie tylko na miłe spędzenie czasu ale również na zachowanie dobrej formy, pracę nad sylwetką nawet podczas urlopu i niesamowity relaks psychiczny. Co w takim razie powinniśmy wiedzieć zanim wyruszymy zdobywać górskie szczyty? Jak się przygotować?

Zaplanowanie trasy

Pierwszym i najważniejszym punktem naszej wyprawy w góry jest zaplanowanie trasy – zaplanowanie uwzględniające zarówno nasze dotychczasowe doświadczenie w wędrówce górskiej, obecną formę, oraz czas jaki możemy przeznaczyć na wędrówkę. Tak więc oczywiste jest, że im lepszą mamy formę i więcej doświadczenia tym trudniejsze szlaki możemy wybierać. Bardzo ważne jest abyśmy pamiętali o dodaniu sobie nieco czasu na ewentualne planowane i nieplanowane postoje i przerwy, a w mniej więcej środku trasy spróbowali umiejscowić schronisko. Jeżeli mówimy już o trasie to dobrym zwyczajem jest zostawianie najbliższym informacji gdzie się wybieramy, jaką trasę zaplanowaliśmy i kiedy powinniśmy wrócić – tak dla bezpieczeństwa.

Plecak

Ok. Mamy plecak, ale rzecz ważniejsza – czyli co do niego powinniśmy spakować aby być przygotowanym na „wszystko”? /w dobrze spakowanym plecaku znajdą się miedzy innymi woda i prowiant – oczywiście w ilościach dopasowanych do długości i trudności planowanej trasy a także pory roku i warunków atmosferycznych. Kolejną ważną rzeczą jest kurtka przeciwdeszczowa, którą pakujemy nawet gdy nie spodziewamy się deszczu ani burzy. Pogoda w górach jest bardzo zmienna i nieprzewidywalna więc dla własnego komfortu i bezpieczeństwa warto taką właśnie kurtkę czy płaszczyk zabrać ze sobą. Następnie do plecaka chowamy również: dokumenty, jakąś ilość gotówki, nóż, kompas, mapę, zapasowe skarpetki i naładowany telefon wraz z zapisanym numerem do GOPR-u.

Apteczka

Jest to jedna z najważniejszych rzeczy, o które powinniśmy zadbać wybierając się w góry. Do podstawowej apteczki warto spakować środki opatrunkowe, małe nożyczki, coś słodkiego, maseczkę do RKO, koc NRC, oraz leki które bierzemy stale i takie których możemy potrzebować jak na przykład lek przeciwbólowy czy też węgiel.

Kategorie: Wyprawy w góry,