Jak się ubrać na wyprawę w Tatry latem?

Lato to chyba najpiękniejsza pora na wybranie się w góry. Tatry natomiast są najpiękniejszym polskim pasmem górskim. Tak więc przepis na udany weekend jest prosty: wystarczy piękne lato i wędrówka po tatrzańskich szlakach. Kłopotliwa może się jedynie wydawać kwestia ubioru. W co więc ubrać się na górską wędrówkę w samym środku lata, tak aby nasz strój był zarówno komfortowy jak i funkcjonalny?

Nakrycie wierzchnie

Jest to w lato kwestia dość prosta, ale choć mogłoby się wydawać, że nakrycie wierzchnie nie jest w ogóle potrzebne to nawet w tak ciepłą porę roku może się przydać. Po pierwsze i przede wszystkim koniecznie powinniśmy zabrać ze sobą w góry kurtkę przeciwdeszczową, po drugie dobrze mieć też cienką bluzę, kurtkę tak zwaną wiatrówkę lub softshell – pogoda w górach jest bardzo nieprzewidywalna, raz może świecić piękne słońce, a za dosłownie kilka chwil może wyjść chmura burzowa i zacząć padać deszcz. Poza tym w górach gdy już będziemy na szczycie może zrobić się nam chłodno.

Pozostałe części garderoby

Kolejną ważną rzeczą, o którą powinniśmy zadbać to odpowiedni strój, w lato ta sprawa wygląda dość prosto ponieważ wystarczy nam koszulka i spodenki lub cienkie spodnie z oddychających sportowych funkcjonalnych materiałów. Ważne żebyśmy nie wybierali rzeczy z bawełny, która mocno chłonie pot i później pozostaje mokra a ze specjalnych sportowych materiałów i krojów. Dobrym rozwiązaniem są również spodnie z odpinanymi nogawkami, które świetnie sprawdzają się na letnie wyjścia w góry.

Buty

I przechodzimy do rzeczy najważniejszej, ponieważ jeśli ubierzemy nieodpowiednią koszulkę lub spodnie nie takie jak trzeba nic większego prócz dyskomfortu się nie stanie, ale nieodpowiednie buty oprócz dużego dyskomfortu gwarantują nam również obtarcia, ból śródstopia, lub mogą spowodować niebezpieczeństwo. Dlatego też tak ważne są odpowiednie buty. Generalnie wybierając się w góry takie jak Tatry buty, które ubierzemy powinny być przede wszystkim trekkingowi, o grubszej podeszwie, dużym bieżniku i wysokiej cholewce, która zamortyzuje naszą kostkę i zapobiegnie urazom. Kolejną cechą którą powinny mieć dobre buty jest ich materiał – najważniejsze, żeby materiał z którego wykonane są buty był zarazem nieprzemakalny ale i oddychający.

Kategorie: Wyprawy w góry,