Wyprawy w Tatry większą grupą - o czym należy pamiętać?

Wybierając się na wędrówkę górską w Tatry większą grupą musimy się lepiej przygotować niż przemierzając szlaki w pojedynkę. Przede wszystkim trzeba dostosować się do grupy – a to samo w sobie może czasami okazać się trudne. Na co więc trzeba zwrócić szczególną uwagę w takiej właśnie sytuacji?

Trasa

Ustalenie wspólnej trasy będzie w sytuacji wybierania się w Tatry większą grupą dużo bardziej złożone i trudne. Przede wszystkim dlatego, że musimy wziąć pod uwagę doświadczenie w wędrówkach górskich a także formę i możliwości fizyczne każdego z osobna. A potem tak ustalić trasę, ilość kilometrów i czas przejścia aby dostosować się do tak zwanego „najsłabszego ogniwa”. Zawsze pamiętajmy też, żeby zarezerwować nieco dodatkowego czasu na postoje, nieprzewidziane sytuacje i odpoczynek w schronisku (które proponuje zaplanować gdzieś na swojej trasie – najlepiej w drugiej połowie marszu). Przemyślana trasa to już połowa sukcesu i często samo to pozwala na to, żeby trasa którą wybierzemy była udana.

Zadbanie o członków grupy

Może się zdarzyć tak, że towarzyszący ci na trasie w grupie ludzie nie są tak doświadczeni w wędrówkach górskich jak ty, lub co więcej jest to dla nich debiut. Wtedy niezwykle ważną kwestią jest zadbanie o tych członków grupy pod względem przede wszystkim merytorycznym. Warto podpowiedzieć więc wszystkim z czym wiąże się wędrówka po Tatrach i jak się do niej przygotować, czyli na przykład w co powinni się ubrać, co zabrać ze sobą, jakie mieć buty, jak uzupełnić apteczkę i na co się nastawić. Ludzie muszą być świadomi, że decydują się tak naprawdę na wielogodzinny nieustanny marsz po terenie górskim, w warunkach trudnych. Jeśli dokładnie ich przygotujemy na to „co ich czeka” to wyprawa na pewno okaże się przyjemniejsza zarówno dla nas jak i dla wszystkich członków naszej grupy.

Podsumowanie

Wędrówka po tatrach w większej grupie może być naprawdę wspaniałą przygodą jeśli tylko odpowiednio się do niej przygotujemy. Pamiętajmy też, że będziemy znajdować się na terenie parku narodowego a to wiąże się z koniecznością zachowania przez nas względnej ciszy i dbaniu o pozostawianie po sobie porządku.

Kategorie: Wyprawy w góry,